GW231123: Najbardziej masywny układ czarnych dziur zaobserwowany w falach grawitacyjnych!

Konsorcjum LIGO-Virgo-KAGRA (LVK) ogłosiło wykrycie połączenia się najmasywniejszych czarnych dziur, jakie kiedykolwiek zaobserwowano za pomocą fal grawitacyjnych, dokonane przez obserwatoria LIGO znajdujące się w Hanford i Livingston, USA, finansowane przez amerykańską Narodową Fundację Nauki. Połączenie doprowadziło do powstania czarnej dziury o masie ponad 225 razy większej od masy Słońca. Sygnał, oznaczony jako GW231123, został zaobserwowany 23 listopada 2023 roku podczas czwartej kampanii obserwacyjnej (O4) globalnej sieci detektorów LVK.
Dwie łączące się czarne dziury miały masę około 103 i 137 razy większą niż masa Słońca. Oprócz dużej masy, charakteryzują się one również szybką rotacją, co sprawia, że wyemitowany przez układ sygnał jest wyjątkowo trudny do interpretacji i sugeruje możliwość złożonej historii formowania się tego układu.
Odkrycie tak masywnego i szybko wirującego układu stanowi wyzwanie nie tylko dla naszych technik analizy danych – mówi Ed Porter, badacz z Laboratorium Astrocząstek i Kosmologii (APC) CNRS w Paryżu – ale będzie miało przez wiele lat ogromny wpływ na teoretyczne badania kanałów formowania się czarnych dziur i modelowanie fal grawitacyjnych. W rzeczywistości obecne modele ewolucji gwiazd nie dopuszczają istnienia tak masywnych czarnych dziur. Tak masywne czarne dziury mogłyby powstać w wyniku wcześniejszych połączeń mniejszych czarnych dziur.
Do tej pory współpraca LVK opublikowało wyniki detekcji fal grawitacyjnych z około 100 koalescencji czarnych dziur. Układem podwójnym o największej masie było źródło sygnału GW190521, o masie całkowitej, „zaledwie” 140 razy większej od masy Słońca.