Spis treści

Grant dla Sudhagara Suyamprakasama na poszukiwanie mikrosoczewkowanych fal grawitacyjnych.

Spis treści

Członek naszej grupy w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN, Sudhagar Suyamprakasam zdobył grant Preludium NCN na projekt pt.: “Przez soczewkę: odkrywanie ciągłych fal grawitacyjnych wzmacnianych przez mikrosoczewkowanie”.

Niesymetryczne rotujące gwiazdy neutronowe są potencjalnymi źródłami długotrwałych (ciągłych) fal grawitacyjnych o prawie stałej częstotliwości. Fale te nie zostały jeszcze wykryte, ponieważ ich amplituda jest mniejsza niż przejściowych fal grawitacyjnych emitowanych przez ciasne układy podwójne gwiazd neutronowych i czarnych dziur, obecnie rutynowo wykrywanych przez sieć detektorów współpracy LIGO-Virgo-KAGRA.

Potencjalna okazja do wykrycia fal ciągłych pojawia się, gdy sygnał jest mikrosoczewkowany grawitacyjnie, co oznacza, że amplituda fali jest wzmacniana przez potencjał grawitacyjny masywnego obiektu umieszczonego w pobliżu linii widzenia między źródłem a detektorem (w bliskiej analogii do dobrze znanego mikrosoczewkowania w falach elektromagnetycznych i czasowego wzrostu jasności gwiazdy opisanego krzywą Paczyńskiego). Wzmocnienie bardzo słabego sygnału fali grawitacyjnej może być na tyle duże, że przekroczona zostanie amplituda graniczna i sygnał zostanie wykryty. Metoda ta pomoże nie tylko w badaniu źródła fali grawitacyjnej ale również w badaniu właściwości fizycznych obiektu soczewkującego oraz galaktycznej populacji takich obiektów.

Materiały dodatkowe